top of page

Badania

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: 

  • Jak przygotować się do badania krwi?
    Badanie krwi należy wykonać na czczo. Zaleca się, aby optymalna przerwa w spożywaniu posiłków przed badaniem wynosiła 12 godzin. Zaleca się przed oddaniem krwi odpocząć około 15 minut. Nie zaleca się pobierania krwi w trakcie menstruacji. Zaleca się 48 godzin przed badaniem krwi zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Zaleca się przed pobranie krwi do badania stosować standardowy sposób odżywiania. Zaleca się nie spożywania alkoholu spożycie w ciągu 2 dni przed badaniem. Zaleca się wykonania badania pomiędzy pierwszym a trzecim dniem cyklem menstruacyjnym w przypadku większości badań hormonalnych (np. badania TSH).
  • Jak przygotować się do badania USG ?
    Przygotowanie do badań USG USG jamy brzusznej, nerek, tętnic nerkowych, żyły wrotnej, aorty, USG ginekologicznego - brzusznego. ​ W przeddzień badania należy zażyć Espumisan w dawce 3 razy po 3-4 kapsułki (środek o działaniu odgazowującym, dostępny w aptece bez recepty) Dieta w przeddzień badania powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita Przed badaniem należy nie spożywać pokarmów w ciągu 6 godzin poprzedzających badanie. Nie spożywać alkoholu, kawy, napojów gazowanych, palić papierosów. Dla prawidłowej oceny pęcherza moczowego i innych narządów (w tym prostaty u mężczyzn ) konieczne jest poddanie się badaniu z pełnym pęcherzem moczowym. W tym celu na 1 godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu. Bywa, że diagnostyka wymaga ponownego badania po opróżnieniu pęcherza. Zaleca się przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań. USG TRANSREKTALNE ( odbytnicze, per rectum) W dzień poprzedzający badanie należy zastosować lewatywę przeczyszczającą, preparaty w tym celu są do kupienia w aptece bez recepty - należy zastosować się do wskazań z ulotki w celu przeprowadzenia zabiegu lewatywy. Przed badaniem należy się dokładnie wypróżnić.
  • Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?
    Zaleca się, aby próbka moczu do badań była pobrana rano po całonocnym odpoczynku (bądź minimum po 4 godzinach od ostatniego oddania). Zaleca się kupno jałowego pojemnika na mocz w aptece. Zaleca się dokładne umycie rąk wodą z mydłem i osuszenie ręcznikiem jednorazowym przed przystąpieniem do pobrania moczu Zaleca się umycie okolicy cewki moczowej i krocza bieżącą wodą z mydłem i osuszenie ręcznikiem jednorazowym. Tuż przed pobraniem otwórz pojemnik i pobierz mocz - w zależności od badania może być konieczne pobranie z pierwszego bądź środkowego strumienia. Zamknij pojemnik. Uważaj, aby nie dotknąć wewnętrznej części pojemnika palcami ani narządami płciowymi! Opisz pojemnik swoim imieniem i nazwiskiem, a następnie jak najszybciej dostarcz do punktu pobrań (można przechowywać max 4 godziny w 2-8°C). Ile moczu do badania należy pobrać? Pakiet badań wenerycznych z moczu - do wykonania tego badania wymagane jest 20-30 ml moczu pobranego o poranku z pierwszego strumienia. Zaleca się przed badaniem unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz współżycia seksualnego (przez dobę), a także nie należy wykonywać badania w trakcie miesiączki ani na 2 dni przed i 2 dni po. Ponadto badania moczu można wykonywać co najmniej 7 dni po leczeniu przeciwdrobnoustrojowym, 2 doby po zastosowaniu leków dopochwowych oraz co najmniej dzień od badań ginekologicznych (w tym USG). W przypadku badania kału w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella do celów sanitarno-epidemiologicznych należy wykonać pobranie próbki trzy razy w ciągu trzech kolejnych dni. Pobrania należy wykonywać do pojemnika przeznaczonego do badań mikrobiologicznych (zalecane jest podłoże transportowe). Do momentu oddania próbek kału do punktu pobrań należy przechowywać je w chłodziarce. W przypadku badań mikroflory jelitowej wymagane jest pobranie kału do pojemnika o objętości 150 ml i wypełnienie go w ¾ objętości. Do tych badań kał należy wymieszać i pobrać łopatką z 8 miejsc do pojemnika. Należy przygotować pojemnik do pobrania próbki kału - powinien to być jałowy pojemnik z łopatką, który można nabyć w każdej aptece, oraz drugi większy jednorazowy pojemnik. Zaleca się przed oddaniem kału opróżnienie pęcherza moczowego. Należy oddać kał do większego pojemnika. Należy pobierać próbkę kału wielkości orzecha laskowego do mniejszego jałowego pojemnika i zamknąć pojemnik. Należy pojemnik z próbką kału opisać imieniem i nazwiskiem, włożenie do woreczka foliowego i zabezpieczenie. Należy dostarczyć pojemnik do punktu pobrań w 2-3 godziny od pobrania.
  • Jak pobrać kał do badania?
    W przypadku badania kału w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella do celów sanitarno-epidemiologicznych należy wykonać pobranie próbki trzy razy w ciągu trzech kolejnych dni. Pobrania należy wykonywać do pojemnika przeznaczonego do badań mikrobiologicznych (zalecane jest podłoże transportowe). Do momentu oddania próbek kału do punktu pobrań należy przechowywać je w chłodziarce. Natomiast w przypadku badań mikroflory jelitowej wymagane jest pobranie kału do pojemnika o objętości 150 ml i wypełnienie go w ¾ objętości. Do tych badań kał należy wymieszać i pobrać łopatką z 8 miejsc do pojemnika. Przygotuj pojemnik do pobrania próbki kału - powinien to być jałowy pojemnik z łopatką, który można nabyć w każdej aptece, oraz drugi większy jednorazowy pojemnik. Przed oddaniem kału opróżnij całkowicie pęcherz moczowy. Następnie należy oddać kał do większego pojemnika. Pobierz próbkę kału wielkości orzecha laskowego do mniejszego jałowego pojemnika i zamknij pojemnik. Pojemnik z próbką kału opisz imieniem i nazwiskiem, włóż do woreczka foliowego i zawiąż. Dostarcz pojemnik do punktu pobrań w 2-3 godziny od pobrania, a jeśli to niemożliwe, w 24 godziny pod warunkiem przechowywania w chłodziarce w 2-8°C.
  • Jak przygotować się do badań USG
    Przygotowanie do badań USG USG jamy brzusznej, nerek, tętnic nerkowych, żyły wrotnej, aorty, USG ginekologicznego - przez brzusznego. ​ W przeddzień badania należy zażyć Espumisan w dawce 3 razy po 3-4 kapsułki (środek o działaniu odgazowującym dostępny w aptece bez recepty) Dieta w przeddzień badania powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita Przed badaniem należy nie jeść w ciągu 6 godzin poprzedzających badanie. Nie wolno pić alkoholu, kawy ,napojów gazowanych ,palić papierosów . Dla prawidłowej oceny pęcherza moczowego i innych narządów (w tym prostaty u mężczyzn ) konieczne jest poddanie się badaniu z pełnym pęcherzem moczowym. W tym celu na 1 godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu .Bywa, że diagnostyka wymaga ponownego badania po opróżnieniu pęcherza. Zaleca się przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań. USG TRANSREKTALNE (odbytnicze, per rectum) W dzień poprzedzający badanie należy zastosować lewatywę przeczyszczającą, preparaty w tym celu są do kupienia w aptece bez recepty-należy zastosować się do wskazań z ulotki w celu przeprowadzenia zabiegu lewatywy. Przed badaniem należy się dokładnie wypróżnić.

Tel: 123-456-789

bottom of page