Kto powinien sprawdzić, czy jest zakażony wirusem HPV?
Test wykrywający zakażenie wirusem HPV powinien wykonać każdy, kto rozpoczął życie płciowe, niezależnie od liczb partnerów i stosunków, a nawet wieloletnich okresów abstynencji seksualnej.
Wykonanie testu jest zalecane także mężczyznom mającym w życiu więcej niż jedną partnerkę, którzy troszczą się o stan zdrowia obecnej lub przyszłej partnerki.
Najwłaściwsze jest wykonywanie badania w kierunku zakażenia wirusem HPV corocznie u wszystkich kobiet po 30 roku życia podobnie jak badań cytologicznych.
Szczególne wskazania do wykonania testu w kierunku zakażenia wirusem HPV:
nawracające stany zapalne dróg rodnych,
planowana ciąża - wirus HPV jest stwierdzany w ok. 20g tkanek po poronieniach,
ciąża - zakażenie dróg rodnych wirusem HPV może zostać przeniesione na dziecko i wywołać u niego nawrotów brodawczakowatość krtani,
kontrola leczenia "nadżerek" lub brodawek,
kilkuletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
stosowanie wkładki domacicznej (spiralki) z towarzyszącymi stanami zapalnymi,
nawracające i przewlekłe zapalenie cewki moczowej,
nawracające zapalenia żołędzia lub napletka u mężczyzn,
jeśli planujesz szczepienie przeciwko wirusowi HPV.
Dlaczego trzeba wykonać test w kierunku zakażenia wirusem HPV?
Test molekularny HPV w połączeniu z badaniem cytologicznym jest dużo bardziej czuły i dokładny w ustaleniu obecności choroby, niż sama cytologia.
Test HPV pozwala wyjaśnić niejasny wynik cytologiczny, umożliwia poszerzenie diagnostyki zmian zapalnych o niejasnej etiologii, a także pozwala na monitorowanie leczenia.
Test wykrywa 33 genotypy wirusów HPV, w tym 8 typów wysokoonkogennych, które są najważniejszym czynnikiem rozwoju raka macicy oraz 4 typy przeciw którym możesz się zaszczepić.
Jednocześnie można przyjąć, iż w przypadku niewykrycia zakażenia wirusem HPV szansa na rozwój zmian mogących powodować raka szyjki macicy w ciągu najbliższych 2 lat od daty badania jest bliska zeru.
Commentaires