top of page
Szukaj

Pigułka wiedzy - Schorzenia alergiczne

Zaktualizowano: 25 kwi 2023
Schorzenia alergiczne są coraz powszechniejsze i dotykają coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Alergia to stan, w którym układ odpornościowy reaguje na substancje, które normalnie nie są szkodliwe dla organizmu. Substancje te nazywane są alergenami i mogą obejmować pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, żywność i wiele innych.

Objawy alergii mogą się różnić w zależności od typu alergenu i reakcji organizmu. Objawy te mogą obejmować:

  • Kichanie, kaszel i katar

  • Świąd skóry i wysypki

  • Obrzęk i zaczerwienienie skóry

  • Bóle brzucha, nudności i wymioty

  • Skurcze oskrzeli i trudności w oddychaniu

  • Wstrząs anafilaktyczny (reakcja alergiczna o natychmiastowym i ciężkim przebiegu, wymagająca natychmiastowej interwencji medycznej)

Diagnozowanie alergii polega na przeprowadzeniu testów skórnych lub badań krwi w celu określenia, na jakie alergeny organizm reaguje. Po zidentyfikowaniu alergenu, najskuteczniejszym sposobem leczenia alergii jest unikanie substancji wywołujących reakcję alergiczną. W przypadkach, gdy unikanie alergenu jest niemożliwe lub niewystarczające, stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy lub immunoterapię alergenową.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy alergii i jak najszybciej szukać pomocy medycznej w przypadku ich wystąpienia. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy i udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, aż do przyjazdu karetki pogotowia.


Na konsultacje w temacie schorzeń o podłożu alergicznym zapraszamy do doktor Lek. Izabela Knyziak - Mędrzycka


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Tel: 123-456-789

bottom of page