top of page
Szukaj

Męskie zdrowie – jak zapobiegać i diagnozować raka prostaty?

Po pierwsze profilaktyka.


Do urologa na badania profilaktyczne mężczyźni powinni zgłaszać się już po 40 roku życia - nawet jeśli nic się nie dzieje. Chodzi o to, żeby profilaktycznie sprawdzić, czy wszystko u nas w porządku. Rak prostaty bowiem bywa podstępny - przez długi czas nie daje objawów albo jedynie nieznaczne przypominające dolegliwości typowe dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, czyli:

 • Częste oddawanie moczu;

 • Naglące parcie na mocz;

 • Oddawanie moczu wąskim strumieniem;

 • Uczucie niepełnego wypróżnienia.

To właśnie brak objawów i niechęć do regularnych badań sprawia, że w Polsce 15 proc. przypadków raka prostaty wykrywa się dopiero w IV stadium choroby.


Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów związanych z męskim zdrowiem, dlatego ważne jest zrozumienie sposobów jego zapobiegania i diagnozowania.

Zapobieganie rakowi prostaty:

 1. Zdrowa dieta: Spożywanie zrównoważonej diety bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko (np. z kurczaka, ryb) oraz ograniczenie spożycia tłustych, przetworzonych i wysoko przetworzonych produktów może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju raka prostaty.

 2. Regularna aktywność fizyczna: Regularne uprawianie ćwiczeń, takich jak spacery, jogging, pływanie czy jazda na rowerze, może przyczynić się do ogólnego zdrowia i zmniejszenia ryzyka raka prostaty.

 3. Unikanie palenia tytoniu: Palenie tytoniu może zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty. Dlatego ważne jest unikanie palenia lub zaprzestanie palenia, jeśli jest się palaczem.

 4. Ograniczenie spożycia alkoholu: Nadmierne spożycie alkoholu może zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty. Zalecane jest ograniczenie spożycia alkoholu lub spożywanie go w umiarkowanych ilościach.

 5. Zachowanie prawidłowej masy ciała: Zachowanie prawidłowej masy ciała poprzez utrzymanie zdrowej diety i regularną aktywność fizyczną może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju raka prostaty.

Diagnozowanie raka prostaty:

 1. Badania przesiewowe: Dla mężczyzn powyżej 50. roku życia lub tych, którzy mają podwyższone ryzyko, zaleca się regularne badania przesiewowe. Najczęściej stosowanym testem jest oznaczanie poziomu antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) we krwi. W przypadku podejrzenia raka prostaty, może być również wykonana badanie per rectum (wykonane przez odbytnicę) w celu oceny wielkości i konsystencji gruczołu prostaty.

 2. Biopsja: Jeśli wyniki badań przesiewowych wskazują na możliwość raka prostaty, może być wykonana biopsja. Polega to na pobraniu próbek tkanek prostaty w celu ich badania pod mikroskopem, aby potwierdzić obecność nowotworu.

 3. Obrazowanie diagnostyczne: Obrazy, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) czy tomografia komputerowa (CT), mogą być stosowane do oceny rozprzestrzenienia raka prostaty poza gruczołem, jeśli istnieje podejrzenie przerzutów. Ważne jest, aby regularnie konsultować się z lekarzem i przeprowadzać badania przesiewowe w celu wczesnego wykrycia ewentualnego raka prostaty. Jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak trudności z oddawaniem moczu, częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu lub obecność krwi w moczu lub nasieniu, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Tel: 123-456-789

bottom of page