top of page
Szukaj

Kiedy należy zaszczepić się przed podróżą?

Kiedy powinno się zaszczepić przed podróżą zależy od kilku czynników, takich jak cel podróży, miejsce docelowe, rodzaj podróży, aktualne wytyczne zdrowotne oraz zalecenia władz i organizacji zdrowia.


Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak żółta febra, tyfus, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B, zapalenie opon mózgowych, dur brzuszny itp., zazwyczaj zaleca się szczepienia co najmniej kilka tygodni przed planowaną podróżą. Niektóre szczepienia mogą wymagać serii dawek w określonym interwale czasowym, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub miejscowym ośrodkiem zdrowia, aby uzyskać dokładne zalecenia dotyczące szczepień przed podróżą.


Ważne jest również pamiętać, że niektóre szczepienia mogą wymagać pewnego czasu, aby zapewnić pełną ochronę, dlatego warto rozważyć szczepienie odpowiednio wcześniej, aby zapewnić sobie wystarczający czas na wytworzenie odporności przed podróżą.


W jakich krajach są wymagane szczepienia przed wjazdem ?


Wymagania dotyczące szczepień przed wjazdem do krajów różnią się w zależności od regionu, polityki imigracyjnej i aktualnej sytuacji zdrowotnej. Oprócz szczepień przeciwko COVID-19, istnieją również inne szczepienia, które mogą być wymagane lub zalecane w niektórych krajach. Poniżej przedstawiam przykłady niektórych krajów i innych szczepień, które mogą być wymagane:

  1. Australia: Osoby podróżujące do Australii mogą być zobowiązane do przedstawienia dowodu na szczepienie przeciwko chorobie meningokokowej, szczepionki przeciwko żółtej febrze (w zależności od kraju, z którego się podróżuje) oraz szczepionki przeciwko polio.

  2. Brazylia: W przypadku niektórych regionów Brazylii, szczepienie przeciwko żółtej febrze może być wymagane. Szczepienie powinno być wykonane co najmniej 10 dni przed przybyciem.

  3. Tanzania: Osoby podróżujące do Tanzanii z krajów, w których występuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia przeciwko tej chorobie.

  4. Indie: Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze dla osób podróżujących z krajów, w których ta choroba jest endemiczna.

  5. Kenia: W przypadku przyjazdu z krajów, w których występuje żółta febra, podróżni muszą przedstawić dowód na szczepienie przeciwko tej chorobie.


Oto wybrane szczepienia zalecane przed podróżą:

  • Szczepionka przeciwko durowi brzusznemu – wskazana w podróży m.in. do: Chin, Chorwacji, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Iranu, Bośni i Hercegowiny, Egiptu, Indii, Meksyku, RPA, Izraela, Malezji, Turcji, Maroka, Wietnamu, na Bahamy, Sri Lankę, Malediwy czy Seszele. Szczepionki inaktywowane (zawierające martwe bakterie lub wirusy, lub też ich fragmenty takie jak białka i polisacharydy) są podawane od 5. do 60. roku życia, szczepienie podstawowe obejmuje 3 dawki 0–1–12 miesięcy, szczepienie przypominające – dawkę co 3–5 lat. Szczepionki polisacharydowe mogą być podawane osobom powyżej 2 lat, szczepienie podstawowe to 1 dawka, szczepienie przypominające to dawka co 3 lata. Szczepionka żywa podawana jest osobom powyżej 5 lat, szczepienie podstawowe obejmuje 1 kapsułkę 1., 3., 5. dnia, szczepienie przypominające – kapsułkę 1., 3., 5. dnia po upływie 3 lat.

  • Szczepionka na zapalenie wątroby typu A (WZW A) – zalecana niemal we wszystkich krajach świata. Schemat szczepienia obejmuje 2 dawki podawane w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Nie jest zalecane podawanie dawek przypominających.

  • Szczepienie na wściekliznę – zalecane zwłaszcza w przypadku wyjazdu na dzikie tereny Wietnamu, Filipin, Brazylii, Tajlandii, Indonezji, Chin, Indii. Schemat szczepienia obejmuje 3 dawki 0–7–28 dzień lub 0–7–21 dzień. W zależności od użytego preparatu czas podania szczepienia przypominającego jest różny.

  • Szczepienia na cholerę – należy je wykonać przed podróżą do krajów rozwijających się w Ameryce Środkowej, Azji, Afryce, Ameryce Południowej, gdzie stwierdzono ogniska cholery lub miały miejsce niedawno jej kataklizmy. Schemat szczepienia obejmuje 2 dawki w odstępie 1–6 tygodni, a w przypadku dzieci w wieku 2–6 lat 3 zredukowane o 50% dawki w odstępach 1–6 tygodni i ostatnią dawkę po 6 miesiącach.

  • Szczepienie na japońskie zapalenie mózgu – jest to szczepienie przeciw chorobie ośrodkowego układu nerwowego wywołanej przez wirus JEV przenoszony przez komary z rodzaju Culex. Szczepienie zalecane w podróży do Indii, na półwysep York, do południowo-wschodniej części Azji. Schemat szczepienia obejmuje 2 dawki podane w 0–28 dniu. Pełną ochronę przed wirusem osiąga się około 7 dni od pełnego zaszczepienia.


Należy pamiętać, że powyższe informacje mogą ulec zmianie, dlatego zawsze warto sprawdzić najnowsze wymagania na oficjalnych stronach rządowych lub skonsultować się z ambasadą danego kraju przed podróżą.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Tel: 123-456-789

bottom of page